strony internetowe
tworzenie stron
Blog  »  Litery reklamowe – czym są, z czego je wykonujemy i czy warto? Cz. 1

Litery reklamowe – czym są, z czego je wykonujemy i czy warto? Cz. 1

Litery reklamowe to (najczęściej) rodzaj reklamy zewnętrznej. Przez kilka ostatnich lat, litery reklamowe przeszły dużą metamorfozę. Dawniej, mówiąc o literach reklamowych, miało się na myśli litery z drewna, plastiku, bądź innego materiału – klasyczne, mało ciekawe. Dziś litery mogą być wykonane z najróżniejszych surowców, mogą mieć różne kolory i cieszyć oko podświetleniem. Obecnie dobrej agencji reklamowej nic nie ogranicza w tym zakresie – no dobrze, może tylko wyobraźnia i potrzeby klienta.  Czym są litery reklamowe, po co są nam potrzebne i czy warto w nie w ogóle inwestować? Zapraszamy do lektury! 

Poniżej przybliżymy, czym są litery reklamowe, gdzie się je stosuje oraz jakie materiały można wykorzystywać do ich stworzenia. Opiszemy również część materiałów. W kolejnej części Litery reklamowe – czym są, z czego je wykonujemy i czy warto? Cz. 2 skupimy się na materiałach bardziej trwałych i eleganckich, takich jak mosiądz, czy stal nierdzewna oraz zastanowimy się, czy inwestowanie w ten rodzaj reklamy ma w ogóle sens? 

Litery reklamowe – czym one są 

Litery reklamowe, to prościej mówiąc, napis, jaki zostanie wykonany na budynku Twojej firmy lub nad wejściem do niej. Litery reklamowe, nazywane inaczej literami przestrzennymi, często zastepują klasyczne szyldy reklamowe czy też kasetony reklamowe.  Litery reklamowe, mogą być także wykorzystywane wewnątrz. Można zrobić je z najróżniejszych materiałów. A to jaki materiał zostanie wybrany, determinuje kształt i wielkość liter. Nie każdy materiał pozwala na stworzenie bardzo oryginalnych i wymyślnych wzorów, nie z każdemu można stworzyć litery bardzo duże lub bardzo precyzyjne. Dlatego tak ważne jest, aby jak najlepiej dobrać materiał do potrzeb i do miejsca, w którym litery przestrzenne zostaną przytwierdzone.  Do najpopularniejszych zaliczamy litery z PCV, ze styrodur,  przestrzenne z plexi, ze stali nierdzewnej, a także z aluminium i mosiądzu. Litery przestrzenne przyciągają uwagę, zwracają uwagę na Twoją firmę – są więc jej dobrą wizytówką. Jaki materiał wybrać? To wszystko zależy od tego, czy litery przestrzenne będą wystawione na czynniki zewnętrzne, czy też nie, ale też wielkość liter. 

Litery przestrzenne można wykorzystywać na zewnątrz oraz wewnątrz budynków, np. w budynkach wielkopowierzchniowych do oznaczenia konkretnych sklepów itd. 


Litery reklamowe – omówmy materiały 

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, materiałów, z których można wykonać litery przestrzenne, jest sporo. Omówmy zatem kilka najpopularniejszych. 

•    Litery przestrzenne z PCV  - PCV czyli polichlorek winylu to materiał, który bardzo dobrze poddaje się obróbce. Dzięki temu, można tworzyć z niego najróżniejsze kształty liter. Gdzie można ich użyć? Teoretycznie wszędzie, jednak PCV ma tendencje do niszczenia, kiedy wystawiony jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dlatego poleca się, aby litery przestrzenne z PCV były montowane jednak „pod dachem”. 
•    Litery przestrzenne z plexi – jeden z tańszych materiałów, który cechuje się dość wysoką jakością. Litery z tego materiału są ciężkie, ale solidne. Z pleksi można łączyć różne motywy podświetlania, np. LED. 
•    Litery przestrzenne ze styroduru – jest to materiał, na którym bardzo dobrze się pracuje – jest miękki, można zatem wyciąć z niego najróżniejsze formy i litery. Jest też materiałem dość odpornym, dlatego litery ze styroduru można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Jest tylko jeden warunek – litery muszą zostać wyjątkowo dobrze przytwierdzone, zwłaszcza, jeżeli mają znaleźć się na zewnątrz, na elewacji. Dlaczego? Ponieważ jest to materiał bardzo lekki i niedostateczne zabezpieczenie mogłoby skutkować odpadaniem liter przy każdym większym wietrze. 

Więcej na temat trwalszych materiałów w kolejnej części artykułu. Zapraszamy!
 

Mińsk Mazowiecki Agencja Reklamowa